Adres: Rynek, Wrocław (Dolnośląskie)
+większa mapa

Miasto to rynek, a idealny rynek jest we Wrocławiu

18.07.2011 Ładna Polska

W wielu miejscach Polski nadal można spotkać piękne, funkcjonalne place, których jeszcze nie zamieniono w parkingi. Tam, gdzie jest piękny rynek, jest też miasto, w którym ludzie chcą żyć, a nie tylko pracować w klimatyzowanym, szklanym bunkrze by potem spać w betonowym pudełeczku

Obrazek niżej podpisany
Fontanna na rynku we Wrocławiu, projekt: Alojzy Gryt
Michał Prysłopski
Rynek we Wrocławiu

Niedawno pisaliśmy o międzynarodowym, słusznym zachwycie nad rynkiem w Sandomierzu.

W dawnych czasach każde miasto miało rynek z ratuszem i farą, straganami i gospodami, gdzie mieszczanie i przyjezdni zbierali się czując się jak u siebie. Taki układ narzucony był z jednej strony w Polsce przez Prawo Magdeburskie według którego lokowano miasta a z drugiej naturalny dla ludzkiej natury, sięgający korzeniami pierwszych miast nad Eufratem.

Idealnym rynkiem w Polsce jest dla mnie ten we Wrocławiu. Dlatego, że jest cały czas żywy i służy mieszkańcom. Można tu przyjść na wyborne piwo, lody, pizzę, wykwintne danie albo zwykłego hamburgera. Jest otwarta fontanna, przy której można odpocząć w upalny dzień i miejsce na huczne świętowanie Nowego Roku.

Są księgarnie i sklepy, nie tylko z ciupagami.

Ponieważ na wrocławski rynek przychodzą ludzie, to i opłaca się tu organizować wystawy, akcje społeczne czy inne wydarzenia, które przyciągają jeszcze więcej spacerowiczów.

Do rynku we Wrocławiu łatwo dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem, który jest gdzie zostawić tuż poza ścisłym centrum, tak akurat żeby dojść na rynek urokliwą uliczką.

Hej, a co z Krakowem?

Rynek w Krakowie jest na całym świecie uznawany jako przykład idealnego rynku z punktu widzenia urbanistyki. To prawda, że zachwyca. Ale zagraża mu to, co stało się z rynkiem w Warszawie (tak, w aktualnej Stolicy teoretycznie też jest rynek). Powoli zamienia się w martwą płytę marmurową tylko dla turystów. Krakowianie wynoszą się z centrum. Kawiarnie przy rynku tracą na znaczeniu.

Tym bardziej warto odwiedzić Kraków, zanim Rynek zaniknie…

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Rynek we Wrocławiu * Fontanna na rynku we Wrocławiu, projekt: Alojzy Gryt

Komentarze użytkowników

[TMZ]@188.146.129.* 2016-04-07 10:07:05
Zdjęcie fontanny Gryta zrobiłeś genialnie. Gratuluję.
Przeczytaj całą dyskusję na forum »

Dodaj własny komentarz

Twój pseudonim:
Komentarz: