Adres: Rynek, Sandomierz (Świętokrzyskie)
+większa mapa

Sandomierz - zapomniane serce Polski

06.06.2011 Ładna Polska

Sandomierz był w dawnych czasach jednym z najważniejszych miast w Polsce. Z tutejszych ziem wywodzą się Słowianie o charakterystycznym polskim wyglądzie. Tutejszy wojewoda podbił Kreml, co Rosjanie świętują do dziś dnia

Obrazek niżej podpisany
Michał Prysłopski
Ratusz w Sandomierzu
Gołębie na rynku w SandomierzuZamek w SandomierzuZakątek w SandomierzuWnętrze sandomierskiej katedry

Wydawało się już w pewnym momencie, że położona na wysokiej skarpie starówka zjedzie z impetem do Wisły, ale dzięki górnikom, którzy w II poł. XX wieku podmienili naturalne wzgórze na żelbetowe rusztowanie, możemy podziwiać do dziś wspaniałą, oryginalną architekturę.

Sandomierski ratusz jest prawdziwą perłą i nic dziwnego, że pokochali go włoscy autorzy książki „Najpiękniejsze zakątki świata” Gianni Biondillo i Paolo Paci. Jak tłumaczą:

„W Europie najpopularniejszy typ małego, liczącego sobie kilka wieków miasta przypomina średniowieczną osadę, otoczoną murami obronnymi, z rynkiem, ratuszem i kościołem. Taki jest układ centrów wielu miasteczek przedstawionych w albumie, jak San Gimignano, Saint-Paul-de-Vence czy Sandomierz. Krajobraz historyczny naszego kontynentu składał się z takich właśnie osad, w których mieszkało do kilkunastu tysięcy osób. Obecnie wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i stanowi atrakcję turystyczną, tym cenniejszą, że nie zawsze łatwo dostępną, gdyż przedstawiane miasteczka zazwyczaj leżą na uboczu turystycznych szlaków”

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Ratusz w Sandomierzu * Gołębie na rynku w Sandomierzu * Zamek w Sandomierzu * Zakątek w Sandomierzu * Wnętrze sandomierskiej katedry

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Dodaj własny komentarz

Twój pseudonim:
Komentarz: