Perełki architektury

Opowieści przygodowe i podróżnicze powtarzają często motyw tajemniczych, zaginionych miast: ukrytych wysoko w górach, jak Machu Picchu, głęboko pod liśćmi dżungli wokół Angkor Wat lub wśród piasków pustyni, jak Iram. Polskie zaginione miasto żyje spokojnie wśród malowniczych pól i lasów Ziemi Sieradzkiej... »
09.09.2016 Michał Prysłopski
Szczęść Boże! Cudowne miejsce ze wspaniałym klimatem i historią z głosem św. Stanisława świadczącego, źe miłosierdzie jest ważniejsze od prawa a sprawiedliwość polega na tym (co zanotował już mistrz Wincenty), że najwięcej pomaga temu, kto może najmniej »
26.07.2016 Redakcja
Zagubiony wśród pól Ziemi Łęczyckiej prawdziwy skarb: potężna kolegiata będąca kwintesencją geometrycznej romańskości. Piastowski Partenon, który jest ufny swoim idealnym proporcjom i nie potrzebuje fikuśności ozdób, by zadziwić. Był świadkiem pierwszego w naszej historii sporu o znaczenie zapisów Ustawy Zasadniczej. »
25.03.2016 Michał Prysłopski
To, co widać na zdjęciu, to wbrew pozorom nie mostek dowodzenia gwiezdnego niszczyciela, ale fascynujące laboratorium uczące o wodzie i dzieci, i dorosłych »
11.03.2016 Michał Prysłopski
Co roku, 1 sierpnia o 17:00 przystajemy na chwilę, żeby upamiętnić wielkie wydarzenia, które miały tu miejsce w 1944 roku. Szczęśliwie obecnie Starówka wygląda pięknie w promieniach słońca zachęcając do spaceru, lodów włoskich, gofrów z bitą śmietaną i pokazów w pobliskim Parku Fontann »
01.08.2013 Ładna Polska
W wielu miejscach Polski nadal można spotkać piękne, funkcjonalne place, których jeszcze nie zamieniono w parkingi. Tam, gdzie jest piękny rynek, jest też miasto, w którym ludzie chcą żyć, a nie tylko pracować w klimatyzowanym, szklanym bunkrze by potem spać w betonowym pudełeczku »
18.07.2011 Ładna Polska
Nasi praojcowie dobrze sobie radzili z budową gościńców po których goście z całej Europy przyjeżdżali na turnieje rycerskie w Poznaniu i Wrocławiu, Krakowie i Lwowie a nawet na Klepisku Narodowym w nadwiślańskiej wsi między Czerskiem a Płockiem. Działało także sprawnie pobieranie myta »
04.07.2011 Ładna Polska
Sandomierz był w dawnych czasach jednym z najważniejszych miast w Polsce. Z tutejszych ziem wywodzą się Słowianie o charakterystycznym polskim wyglądzie. Tutejszy wojewoda podbił Kreml, co Rosjanie świętują do dziś dnia »
06.06.2011 Ładna Polska
Polska jest bardzo bogata w zabytki architektury romańskiej. W czasach kiedy Anglicy i Francuzi angażowali się militarnie na Bliskim Wschodzie a Niemcy zarabiali góry srebra biorąc ich w niewolę w drodze powrotnej, u nas stawiano kościół za kościołem. Właściwie niewiele się zmieniło »
23.05.2011 Ładna Polska
Przed wojną stał na placu Unii Lubelskiej, teraz pięknie spina prowadzącą z lotniska al. Żwirki i Wigury z trasą Berlin-Moskwa, czyli ul. Wawelską »
09.05.2011 Ładna Polska
Ok. 1144 roku w Siewierzu zbudowano romański kościół pw. Jana Chrzciciela. Czy to architektura narodowości śląskiej czy wiślańskiej? »
04.04.2011 Ładna Polska
Do 17. kwietnia trwa w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa prezentująca złoty wiek polskiego wzornictwa z czasów, zanim nasza kultura została zasypana gierkowskimi bananami »
07.03.2011 Ładna Polska
Pomimo nabrzmiałej sytuacji ogólnej i wyzwań, przed którymi stoi Naród, rzygacz na UJ-cie nie pała oburzeniem, tylko zamarza »
24.01.2011 Ładna Polska