Jakie są kolory polskiej flagi?

02.05.2013 Michał Prysłopski

Wbrew pozorom to nie biel i czerwień. W każdym razie nie dokładnie. Oficjalne barwy, według prawa, to srebrny i karmazynowy. Jak było dawniej?

Chorąży husarski ze skrzydłami i flagą Królestwa Polskiego z godłem Zygmunta III Wazy
Rolka Sztokholmska
Chorąży Królestwa Polskiego ze skrzydłami husarskimi

Przez wiele wieków, bez żadnego umocowania prawnego, polskimi kolorami były w różnych układach biel i czerwień karmazynowa. Wielkie znaczenie miał w tym luksusowy polski towar eksportowy: barwnik z czerwia polskiego, znany dziś w produkcji żywności jako czerwień koszenilowa.

W czasach świetności I Rzeczypospolitej szata karmazynowa była jak Rolls-Royce czy Maybach obecnie. Biało-karmazynowe proporce na kopiach husarskich były nie tylko znakiem rozpoznawczym, ale też symbolem dumy z bycia rycerzem potężnego, bogatego kraju.

Po awanturach z czasów Sejmu Wielkiego i upadku Rzeczypospolitej różne stronnictwa używały różnych barw: a to czysto białej, a to wzorowanej na francuskich kokardach trójkolorowej.

Formalnie po raz pierwszy oficjalne barwy polskie określił Sejm w czasie Powstania Listopadowego 7 lutego 1831:

Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Ostatecznie odcień czerwony zbliżony do karmazynu ustawą z 31 stycznia 1980 ustanowił Sejm dzięki pracy zespołu: Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski oraz Nikodem Sobczak.

Chociaż ustawa przywróciła fladze historyczne kolory, to była napisana pod kątem produkcji fizycznych flag i konkretna definicja koloru dotyczy technologii barwienia materiału, a nie barwy w znaczeniu składowych światła widzialnego. Najbliższe definicji ustawowej przy typowych ustawieniach monitora i przy typowej barwie i jasności światła dziennego oświetlającego typową fizyczną flagę jest w Internecie coś takiego:

Polska flaga

Warto zwrócić uwagę, że powyższa czerwień karmazynowa jest bardzo bliska „idealnej czerwieni” w skandynawskim standardzie NCS (1080-R).

Zwyczajowo przyjęło się w Internecie używanie zamiast koloru srebrnego idealnej bieli. Teoretycznie jest to nielegalne, ale ustawodawca wybierając kolor jasnoszary kierował się realnym brakiem dostępności idealnie białych tkanin, więc rozumienie zapisu ustawy jako „tak biały jak się da” wydaje się praktycznie uzasadnione.

Wiele pięknych przykładów polskich barw narodowych można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to przede wszystkim niezwykle cenna historycznie, bo malowana niemal na żywo „Rolka Sztokholmska” prezentująca w pełnej krasie wjazd króla Zygmunta III Wazy do Krakowa wraz z małżonką i skrzydlatą husarią u szczytu potęgi. Na uwagę zasługują też wiszące w Zamku portrety magnatów w karmazynowych strojach.

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Chorąży Królestwa Polskiego ze skrzydłami husarskimi

Komentarze użytkowników

[POLAK]@91.239.152.* 2015-01-29 23:04:42
Dlaczego nie ma polskiej flagi na Zamku Królewskim na WAWELU i w Warszawie? Na ZAMKU powinny być najlepsze,całoroczne flagi-minimum 2szt. przy wejściu Proponuję, aby to była tzw.DOBRA FLAGA,która nie oplątuje się i zawsze super wygląda.Powiewa na Pogotowiu Flagowym ONLINE! Ustawa o godle...z 2004 roku zezwala na codzienne eksponowanie flagi nie tylko na ZAMKU, ale na każdym domu.Korzystam z tego prawa i na moim domu BIAŁO-CZERWONA powiewa cały rok.Na ZAMKU powinna być najlepsza flaga i to jak najszybciej-dziwne,że na polskim ZAMKU KRÓLEWSKIM nie ma polskiej FLAGI?Proponuję, aby to była tzw.DOBRA FLAGA,która nie oplątuje się i zachowuje prostokątny kształt w każdych,nawet najtrudniejszych warunkach, bo posiada specjalną konstrukcję ,która zapewnia prawidłową pracę flagi przez cały rok.Na YouTube i Pogotowiu Flagowym można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie pracuje ,wręcz walczy w trudnych warunkach i zawsze zwycięża-to prawdziwy symbol wolnego narodu.Nasza dzielna i piękna flaga jest bezpartyjna,łączy nas ponad podziałami. Pokażmy swoje barwy POLACY!! WYWIEŚMY FLAGI, nie tylko na ZAMKU!! Wkrótce DZIEŃ FLAGI!! PS.Minimum to 2 BIAŁO-CZERWONE przy wejściu
Przeczytaj całą dyskusję na forum »

Dodaj własny komentarz

Twój pseudonim:
Komentarz: