1050 rocznica chrztu Polski

14.04.2016 Redakcja

Nie wiemy, gdzie się odbył. Może w Poznaniu, najprawdopodobniej pierwszej stolicy kraju Piastów, może w Gnieźnie a może nawet w Rzymie. Wiemy za to, że wtedy właśnie Mieszko zrealizował swój śmiały, dalekowzroczny plan zjednoczenia w nowoczesne państwo plemion Lechitów nękanych naporem żywiołu germańskiego i eksploatowanych przez handlarzy niewolników.

Obrazek niżej podpisany
Michał Prysłopski
Krajobraz mazowiecki

W dokumentach nazwę tego państwa kazał zapisać on, lub później jego syn Bolesław, „Polonia”. Bóg raczy wiedzieć, dlaczego akurat tak. Poza legendą nie ma dowodów na istnienie jakichś „Polan”. Tak czy inaczej takie imię zostało nadane na chrzcie i trwa po dziś dzień. A przede wszystkim plan Mieszka okazał się skuteczny. Lechici przetrwali, w przeciwieństwie do swoich kuzynów na Pomorzu i za Odrą czy walecznych Prusów.

Piastowie, w przeciwieństwie do czeskich Przemyślidów byli zatwardziałymi papistami. O ile Czesi trzymali raczej z cesarzem niemieckim w jego sporach ze Stolicą Apostolską a Rusini zwracali się ku Bizancjum, to Polacy od początku konsekwentnie orientowali się na Rzym. To daje do myślenia, że wybory dokonywane w zamierzchłych czasach ustawiają kierunki geopolityczne trwałe na tysiąc lat.

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Krajobraz mazowiecki

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Dodaj własny komentarz

Twój pseudonim:
Komentarz: